Şuan İskilipliyiz.Com ' da 0 Üye 39 Misafir Kişi Online
Anasayfan YapFavorilerine EkleE PostaHaritaRadyo AçKapatYenile
İskilip'in Dünyaya Açılan Penceresi
Bugün 31.03.2015 
          
Ana Sayfa
          
Haber
          
Video
          
Resim
          
Forum
          
Program
          
İlan
          
Link
          
Firma
          
Yetenekliyiz
          
Z.Defteri
  Üyelik    Şifre   Hatırla    Yeni Kayıt - Şifremi Unuttum -   Aklından Neler Geçiyor ? CANLI DESTEK
» Sera Ve Seracılık Nasıl Yapılır : Önceki  Sonraki
Yazar : Hayrettin GÜLER

İletişim : hguler19@hotmail.com

Hakkında : Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlügü’nden emekli. Samsunda ikametgah etmektedir.
Bu Köşe Yazısını FACEBOOK'ta Paylaş

Türkiye'de Seracılık Nedir? - Hangi Bölgede ve Nerelerde Yapılır

Sera (Malatya'dan bir seracılık örneği)

Türkiye’de seracılık 1940 yılında Antalya ilinde başlamış ve 1970’li yıllardan sonra hızla artarak Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde yoğunlaşmıştır. Seracılığın yoğun olarak yapıldığı bu bölgelerin dışında az da olsa yapılmaktadır.
Sera alanı 1999 yılı verilerine göre 188 040 dekar olup bunun 46 159 dekarı cam ve 141 901 dekar ise plastik seralardan oluşmaktadır (Aybak, 1999).
Bölgede buğday, ayçiçeği ve çeltik ürünleri bölgedeki toplam tarım arazilerinin yaklaşık % 95’inde yetiştirilmektedir. Ancak son yıllarda bu ürünlerden dekara elde edilen net gelirler oldukça düşük olduğundan seracılık bölgede alternatif bir gelir kaynağı olarak görülmeye başlanmıştır.
Trakya bölgesinde 1990’lı yıllarla birlikte bölgede seracılık gelişmeye başlamıştır. Bölgede halen 170 adet üretici seracılık konusunda faaliyet göstermektedir.
Trakya bölgesinin iklim ve toprak yapısı, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının yeterli olması bölgede seracılık için uygun koşulları oluşturmaktadır. Bölgenin İstanbul gibi büyük bir tüketim merkezine yakınlığı bölgede yetiştirilebilecek sebzelerin pazarlanmasınıda kolaylaştırmaktadır.
Trakya bölgesinde kış ayları sıcaklık ortalamasının düşük olması, ve donlu gün sayısının fazla olmasından dolayı serada domates ve hıyar gibi yazlık sebzelerin kışın Antalya’daki seralar gibi minimum ısıtmayla yetiştirilmesi mümkün olmamaktadır. Ancak bölgede bulunan soğuk seralar, kış aylarında,soğuğa dayanıklı kıvırcık salata ve marul yetiştiriciliği için oldukça uygundur.
Soğuk kış aylarında kıvırcık salata ve marul yetiştiriciliğinde kullanılan girdilerin (tohum, kimyasal gübre ve ilaç) az olması ve üretim döneminin en fazla 2,5-4,5 ay gibi kısa bir sürede olması nedeniyle oldukça karlıdır. Ayrıca bölgenin pazarlara yakın olması nedeniyle taşıma ve pazarlama maliyetleri yüksek değildir. Bu nedenle kış aylarında üreticilere yüksek gelir sağlamaktadır. Kış aylarında seralarda iki ürün kıvırcık salata üretiminden sonra İlkbahar ve sonbahar döneminde iki ürün hıyar yetiştirilerek bir yılda dört ürün alınmaktadır.
Sera ve Seracılık Nasıl Yapılır


Sera ve Seracılık Nasıl Yapılır


SERA PLANLAMA

Sera işletmeciliğinde planlamanın gayesi Bitkilerin yetiştirilme, büyüme ve gelişmeleri için uygun olmayan çevre koşullarında, en uygun bitki gelişme koşullarını yapay olarak oluşturmaktır. Jeotermal Isıtmalı Sera Fizibilitesi Biyogaz Isıtmalı Sera Fizibilitesi Kazakistan da Sera Fizibilitesi Sera tipinin seçiminde etkili unsurlar : Kullanılma amacı, İhtiyaç duyulan sera büyüklüğü, Civar iklim şartları, Yerleşim yerinin fizyografik ve ekolojik özellikleri, İşletmeye ayrılan sermaye, Alet ve ekipman kullanma imkanları, Yetiştirilecek bitki türleri ve yetiştirme tekniği, Sera işletmesinin gelişme planı, İşletme sahibinin istekleri,

Kullanılma Amacı

Seradan beklenen amaç, sera tipine etki yapan en önemli faktörlerden biridir. Sera amatör, araştırma, yarı profesyonel veya tam ticari amaçlı olabilir İhtiyaç Duyulan Sera Büyüklüğü: Bir seracının işletmesinde sera ünitelerinin ayrı ayrı veya toplam olan büyüklüğü, işletmenin işçilik miktarı ve çeşidine bağlıdır. Eğer işletmede kullanılabilecek fazla sayıda alet ve ekipman varsa, seralar daha büyük, üniteler de daha fazla sayıda planlanabilir. Civar iklim şartları: Bir yörenin en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri, rüzgar durumu, yağış şekli, yoğunluğu ve süresi, güneşlenme ve bulutlu günler sayısı ve enlem derecesi gibi çeşitli etmenler, sera tipinin seçiminde etkilidir. Örneğin : soğuk, rüzgarlı ve kar yağışlı yerlerde seraların çatısı daha dayanıklı ve alçak, ılık yerlerde ise seraların daha yüksek tipte yapılması gerekir. Yerleşim yerinin fizyografik ve ekolojik özellikleri: Sera kurulması istenilen yerin topografyası, arazi eğimi, arazinin marazı, mikro klima koşulları, kapalı veya açık vadide bulunması gibi ekolojik koşullar göz önüne alınır. İşletmeye ayrılan sermaye: İşletmenin ekonomik gücü ve sera için ayrılabilen sermayenin büyüklüğü, uygulanacak sera tipinin seçiminde en önemli etmenlerden biridir. Sermayesi yeterli olan işletmelerde ek yapım masrafı yüksek, fakat yıllık bakım masrafları daha düşük olan cam örtülü çelik veya alüminyum iskeletli sera tipleri, sermayesi yeterli olmayan işletmelerde ise ilk yapım masrafı düşük fakat yıllık bakım giderleri büyük olan plastik örtülü, ahşap iskeletli tipleri seçilmelidir. Alet ve ekipman kullanma imkanları: Sera içi tarımsal işçiliğin daha çok elle yapıldığı işletmelerde, sera boyutları, mekanizasyonu fazla olan toprak işçiliği, gübreleme, ilaçlama, toprak dezenfeksiyonu, ürün temizleme gibi işlerin alet ve ekipmanlarla yapıldığı seralara göre daha küçüktür. Yetiştirilecek Bitki Türleri Ve Yetiştirme Tekniği: Gelecekte serada yapılacak yetiştiricilik şeklinin değiştirilmesi düşünülmeden sera kurulursa, daha sonra yapılacak değişikliğe uyum sağlamada zorluk çekilir veya değişiklik olanaksız olur. Örneğin yalnız alçak boylu bitkilerin yetiştirileceği basit bir serada, uzun boylu bitkiler yetiştirilemez. Bu nedenle gelecekte başka bitkilerin yetiştirilebileceği seraların tip ve boyutları bu bitkiler içinde uygun olmalıdır. Sera İşletmesinin Gelişme Planı: İşletmede zamanla seranın genişletilmesi düşünülerek sera tipinin seçiminde planlama ve konumunda zamanla oluşacak bu büyüme ve gelişme gözden ırak tutulmamalıdır. İşletme sahibinin istekleri: İşletme sahibinin istekleri, beğenisi, seranın estetik görümünde tipinin seçiminde etkilidir. Ancak estetik görünüm kullanışlılık ve faydalılık ile birleştiği zaman bir anlam taşır. Ülkemizde yetiştiriciler ihtiyaçlara uyacak bir sera seçimi yerine, genellikle yakın çevrede görüp beğendikleri bir tipin aynısını yapmasını isterler. Jeotermal Isıtmalı Sera Fizibilitesi Biyogaz Isıtmalı Sera Fizibilitesi Kazakistan da Sera Fizibilitesi

SERALARIN SINIFLandIRILMASI

1. Orta Yastık Durumuna Göre Seralar: Orta yastıksız seralar: Orta yastıksız seralarda 80cm kadar genişlikte orta yolun iki tarafında, tercihen 110cm genişliklerinde birer üretme yastığı bulunur. Yan yastıklar çoğu kez çelik üretimi ve aşılara tahsis edilir. Orta yastıklı seralar: Orta yastıklı seralarda iki tarafa uzanan yastıkların arasında sranın ortasında boylu boyunca, tercihen, 220cm genişliği ile bir orta yastık bulunur. Bu seralar orta yastıksızlardan tabiatıyla daha geniş alınır. Eğer böyle bir serada hem üretme ve hem de yetiştirme yapılıyorsa, orta yastık üretmeye, kenar yastıklar da saksıya, kaba veya tüpe alınan fidan ve aşıları yetiştirmeye tahsis edilir. Zira orta yastıklar bu seralarda daha sıcak olur. 2. Çatı Şekillerine Göre Seralar Tek çatılı seralar: Bunlarda çatılar tek meyilli ve dolayısıyla tek yüzeylidir. Genellikle bir binanın veya bir duvarın güneye bakan tarafına dayanır. Aynı çatı tipi meyilli yerler için de söz konusu olabilir. Bunlarda çatı eğimi güneye baktığından güneş ışınlarından ve sıcaklığından iyi faydalanır. Genellikle amatör seralardır, tesisleri ucuzdur. Ayrı, yani bir kenarı bir yere dayanmayan müstakil olarak da tek çatılı seralar yapılabilir. Fakat bu takdirde çift meyilli veya iki çatlı seralar tercih edilmelidir. İki çatılı seralar: Bunlar daha iyi ışık alırlar. Çatının iki yüzü birbirine eşit ise ikiz kenar çatılı seralar olurlar. Çatının biri uzun diğeri kısa ise iki çatı kenarı eşit olmayan seralar söz konusudur. Meyilli arazilerde de bu tip sera kuruluşlarına sıkça başvurulur. M çatlı seralar: Bunlar ise yan yana gelen blok seralardır. Bunlar ikiz kenar veya iki kenarı eşit olmayan çatılı seraların yan yana gelmesinden oluşur. Blok seralar: Blok seralar birbirlerine ekli olarak tesis edildikleri için tesis giderleri daha azdır. Aynı tür bitki yetiştirme söz konusu ise aralarında ara duvar gerekmez. Fakat her blok için ayrı bir türün yetiştirilmesi öngörülüyor ise her türe uygun farklı ekolojik koşullar yaratmak için blokların arasına perdeler koyarak bir birinden ayırmak gerekir.

Bu Köşe Yazısını FACEBOOK'ta Paylaş

   
» Köşe Yazısı Ara
Başlıklarda : Yetenekliyizde :
 » Kategoriler
Yazarlar 9
Harun KILPELİT 86
Hasan Ali KALAYOĞLU 158
Mustafa YOLCU 61
M.Kemal AKTÜRK 52
Hayrettin GÜLER 115
Recep YUKSEL 29
M.Fatih DİMİCİ 12
Toprak 23
Nazif YILMAZ 15
Geçmiş Köşe Yazarları 1
Fehmi YAĞLI 30
 » Son Köşe Yazıları
KÜÇÜK HESAPLAR
Yazan : HasanAliKalayoglu Hit : 12
Tarih : 30.Mar.2015 23:48:32
ÇANAKKALE FİDANLARI
Yazan : harunkilpelit Hit : 130
Tarih : 18.Mar.2015 00:22:33
ÇANAKKALE SAVAŞININ 100.YILI ANISINA :
Yazan : hayri55 Hit : 315
Tarih : 17.Mar.2015 19:08:04
GURBETTEKİ İTİBAR
Yazan : HasanAliKalayoglu Hit : 493
Tarih : 14.Mar.2015 12:41:02
İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENCESİ :
Yazan : hayri55 Hit : 132
Tarih : 03.Mar.2015 09:48:17
“OYUN KENTİ İSKİLİP 1” ÜZERİNE
Yazan : HasanAliKalayoglu Hit : 250
Tarih : 23.Şub.2015 13:33:44
AHLAKLI AHLAKSIZLIKLAR
Yazan : HasanAliKalayoglu Hit : 801
Tarih : 07.Şub.2015 00:02:50
BEN KAPİTALİZMİM
Yazan : HasanAliKalayoglu Hit : 735
Tarih : 19.Oca.2015 23:07:47
DEPREMLERİN OLUŞUMU :
Yazan : hayri55 Hit : 1893
Tarih : 14.Oca.2015 17:56:44
YAŞAMAK İÇİN ZAMAN KALMIYOR
Yazan : HasanAliKalayoglu Hit : 1509
Tarih : 31.Ara.2014 17:40:43
 » Hit Köşe Yazıları
MASON ÜNLÜLER VE YAHUDİ ÜRÜNLERİ
Yazan : toprak Hit : 159973
Tarih : 18.Eyl.2011 14:55:13
Devleti Devletleştirmek mi? Yoksa Devle
Yazan : fatihdimici Hit : 36352
Tarih : 19.Ara.2010 14:55:02
Keneler Ve Çeşitleri Kene Isırması Belir
Yazan : hayri55 Hit : 32178
Tarih : 05.Haz.2012 12:10:15
DUMAN BATTIMI BATIRILDIMI ?
Yazan : fatihdimici Hit : 19887
Tarih : 28.Nis.2013 15:02:21
Fidanlarda Aşı Çeşitleri Ve Yapılışı :
Yazan : hayri55 Hit : 15720
Tarih : 17.Mar.2010 01:55:55
Sera Ve Seracılık Nasıl Yapılır :
Yazan : hayri55 Hit : 13728
Tarih : 09.May.2012 15:53:35
ENDÜSTRİYEL EL SANATI
Yazan : MKemalAkturk Hit : 12851
Tarih : 29.Haz.2013 14:08:01
Felsefe Yaşam İlişkisi
Yazan : hayri55 Hit : 11415
Tarih : 03.Haz.2011 19:13:42
Bebek Kırklama Olayı
Yazan : harunkilpelit Hit : 10560
Tarih : 18.Tem.2008 05:41:15
İSKİLİP İÇİN HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRECE
Yazan : recep05 Hit : 10193
Tarih : 02.Şub.2014 15:38:25
 » Son Yorumlar
Başlık :ASRIN SOYGUNU MU?Yorum :Bu kadar
Yazan : Kocero
Tarih : 16.Ara.2014 12:46:08
Osmanlı geleceğe sadece sarayları miras
Yazan : Sinan
Tarih : 11.Ara.2014 22:20:07
Başlık :Karma eğitim kalksın mı?Kalsın m
Yazan : SCetinkaya
Tarih : 10.Ara.2014 13:29:50
Gerici Eğitim şurası
Yazan : Tasci
Tarih : 05.Ara.2014 22:23:05
Başlık :FİLİSTİN HANCERİFİLİSTİN DAVASIN
Yazan : SCetinkaya
Tarih : 11.Kas.2014 19:42:09
Başlık :Kobani Ankara ilişkisi ve Bakara
Yazan : Kocero
Tarih : 10.Kas.2014 20:05:46
Eskiden yanlış bilinen bir söz israile k
Yazan : toprak
Tarih : 05.Ağu.2014 19:48:56
Savaşa,ırkcılıga HAYIRSAVAŞA HAYIR!.. IR
Yazan : Tasci
Tarih : 20.Tem.2014 10:15:06
IŞİD VE İSRAİL KATLİAMLARI LANETLENDİYor
Yazan : Tasci
Tarih : 18.Tem.2014 14:20:37
Emekciler birbirlerine güvenmeli,güvenir
Yazan : Tasci
Tarih : 17.Tem.2014 10:05:51
» Köşe Yazısı İstatistikleri
» Ust Kategori (2)
» Alt Kategori (10)
» Köşe Yazısı (581)
» Okunma (1050234)
» Yorum (1503)
» Toplam Adettir
» CopyrightYukarı Git
2oo7 © Copyright iskilipliyiz.com
Copyright © C.C.P. Full System V 6.0