2023, 08 Aralık Cuma İskilip Hava Durumu IMG 8.12°C hafif yağmur Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa AKŞEMSEDDİN PANELİ 5 HAZİRAN’DA İSKİLİP’TE YAPILACAK

AKŞEMSEDDİN PANELİ 5 HAZİRAN’DA İSKİLİP’TE YAPILACAK

20 Mayıs 2021 - 987 Defa Okundu
AKŞEMSEDDİN PANELİ 5 HAZİRAN’DA İSKİLİP’TE YAPILACAK

AKŞEMSEDDİN PANELİ 5 HAZİRAN’DA İSKİLİP’TE YAPILACAK

 

 İstanbul’un fethinin 568. yıldönümünde Fetih, Fatih ve Hocası Akşemseddin Hazretleri İskilip’te anılacak.

 

  Panel organizasyonunu yapan Fikret Kısar daha önce Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nde düzenlediğimiz paneli bu yıl Akşemseddin’in yaşadığı mekanlardan olan İskilip’te yapmayı planladık. Bilindiği üzere tasavvuf ehli de olan Akşemseddin, Beypazarı’nda meşhur olunca rahatsız olur, önce talebesi Muslihiddin ATTARİ’yi İskilip’e gönderir bir anlamda taban çalışması yaptırır.  Taşköprülüzade’nin Şakayıknamesi’nde ATTARİ’nin (Çakmak Dede) İskilip ve civarında 40 bin talebesi olduğu yazılmaktadır. ATTARİ aynı zamanda Şeyh Yavsi ile de akrabadır. 

 

   Akşamseddin bize kesret düştü diyerek İskilip’e yerleşmek üzere Beypazarı’ndan ayrılır. Evlik, müderrislik yaptığı Osmancık’ın arka yüzüdür yani Kös dağının ön yüzü Osmancık arka yüze Evlik. Bir rivayete göre Akşamseddin İstanbul’un fethine İskilip’in Evlik köyünde hazırlanmıştır. İskilip’te yaşlılar arasında Akşemseddin hazretlerinin “Önüm Evlik, ahirim Göynük” dediği çokça konuşulmaktadır. Kısar; Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden hemşerimiz merhum Şakir Duran’ın anlattığına göre Akşamseddin Evlik’e gelince vakfiyesine tahsis edilen tüm araziyi ektirdiğini, 4 değirmen yaptırdığını, elde ettiği mahsülü değirmende öğüttükten sonra bölge insanını, gelen misafirlerini ve hastalarını da doyurduğunu söylemiştir. Hekimlik yönü de bulunan Akşemseddin otlardan yaptığı ilaçlarla hastaları tedavi ettiği hatta Evlik’i bir Şifahane haline getirdiği ve Fatih’in kızını da tedavi ettiği bilinmektedir. Şakir Duran Akşemseddin’in yaptırdığı halen ayakta duran çivisiz çatma camii bahçesinde bulunan soğuk suyla ruh hastalarını da tedavi ettiğini söylemiştir. Kısar bu vesile ile Başbakanlık Arşivleri’ndeki Akşemseddin ile ilgili resmi belgeleri açığa çıkaran hemşerimiz Şakir Duran’a rahmet dileriz dedi.

 

   Kısar paneli İskilip’te düzenlemenin amacını da açıkladı. Meslek hayatımda Beypazarı ve Göynük çok önemli bir yer tutmaktadır. Bir anlamda Akşamseddin Hazretleri bizi o mekanlara çekmiştir. 1990’da Erpiliç’in kuruluşu için Göynük’e yerleştiğimde 5 bin nüfuslu ilçeye 29 Mayıs etkinliklerinde 50 bin kişi gelmekte konferanslar mevlidler ve panellerle hem fetih hem Fatih hem de Akşamseddin anılmakta böylece küçük ve şirin ilçenin tanıtımı yapılmaktadır. Bir belediye başkanı ve derneğin bir ilçenin makus talihini nasıl değiştirdiğinin canlı şahidiyim. Göynük her haftasonu 80-100 otobüs turistin uğradığı şirin bir turizim beldesi olmuştur. Fikret Kısar, belediyemizle beraber Göynük örneğinde olduğu gibi gelecek yıl 29 Mayıs’ta İskilip’te Akşamseddin törenleri yapılarak fethi, Fatih’i ve hocası Akşemseddin Hazretlerini daha detaylı ve yoğun katılımlı olarak kutlamayı düşünüyoruz. Fikret Kısar, hemşerimiz araştırmacı yazar Ali Kılcı’nın kaleminden Akşamseddin Hazretlerinin hayatı ve yaşadığı mekanları anlatan kitabında bugüne kadar hiç bir yerde yayınlanmayan belgeler ve resimlerin de olduğunu belirtti. Kılcı’nın kitabının basım aşamasında olduğunu, kitabın panelde ücretsiz olarak dağıtılacağını söyledi. Akşamseddin paneli İzzet Baysal Üniversitesi (AKİMER) Akşemseddin İlimler Merkezi, Bolu Çor-Der ve İskilip Belediyesi’nin salon ve organizasyon desteği ile AOÇ Tesisleri’ndeki Otağı salonda 5 Haziran’da yapılacak olup misafirlere Osmanlı Saray Yemeği İskilip Dolması ikram edilecektir. Panelin oturum başkanlığını Prof. Dr. Bünyamin Erul yapacaktır. Panelistlerden Doç. Dr. Şaban Karasakal: Akşemseddin’in halifesi Attari ve akrabası müfessir Ebusuud Efendi’yi, Doç. Dr. Muhammed Ali Yıldız: Akşemseddin Hazretlerinin hayatı ve eserlerini anlatacaktır. Araştırmacı yazar Ali Kılcı ise bilinmeyen yönleriyle Akşemseddin Hazretlerini anlatacaktır.

   Akşemseddin paneli yeniden normalleşme sürecinde sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyularak İskilip’te yapılacak olup tüm halkımız davetlidir...

Etiketler: