2023, 08 Aralık Cuma İskilip Hava Durumu IMG 8.12°C hafif yağmur Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa Almanya’da Yenilenebilir Enerji Eğitimi Aldılar

Almanya’da Yenilenebilir Enerji Eğitimi Aldılar

23 Haziran 2015 - 3185 Defa Okundu
Almanya’da Yenilenebilir Enerji Eğitimi Aldılar

Almanya’da uygulanan İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin “Alternatif Enerji Sistemleri” isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında katılımcılar Almanya’nın Ludwingshafen şehrinde bulunan Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi firmalarından olan Eurosol’a 25 haziran 2015 tarihinde teknik gezi düzenlediler.  Eurosol’da şirket hakkında Türkiye sorumlusu Şirket Genel Müdür Yardımcısı Cem Güvenli;

“Almanya Pazarından Çekilip Türkiye Pazarına Yöneliyoruz”

Eurosol, Avrupa’da solar sistemler konusunda önderlik yapan bir EPC şirketi olarak 1994 yılında kurulmuş ve Dünyanın 8 ayrı ülkesinde  EPC ve Önde gelen markaların satıcısı olarak faaliyet göstermiş ve 2500’den fazla bu alanda uygulamalar(Açık Alan ve Çatı Entegrasyon) gerçekleştirmiş bir şirkettir. Şirketimiz Almanya merkezli olup Dünyanın yükselen pazarlarında ortaklıkları mevcuttur. Orta Doğu, Kuzey Afrika, Japonya ve Güney Amerika da Yenilenebilir Enerji konusunda çalışmalar yapmaktadır. 2013 Yılından beride Türkiye pazarına Ekinler Ticaret olarak açılmış bulunmaktayız. Şirketimizin Wertstoffhof-Süd bölgesinde Projektierung von Großanlagen und Solarparks’ında bulunan 2.7 MW’lık güce sahip ve 8000 adet güneş panelinin kullanıldığı güneş enerjisi sistemiz mevcuttur. Şu anda üzerinde incelemelerde bulunduğumuz solar park eski bir alüminyum fabrikasının atıklarının toplama merkezidir. Firma buranın üzeri asfalt ile kapladı bizde firma olarak buraya bölgenin en büyük güneş enerjisi alanını oluşturduk. Şu anda bu bölgenin üzerinde 2.7 MW’lık bir sistem kurulmuştur.

Almanya hükümeti enerji alanından desteğini çektiği hem de Almanya’da ülkenin ihtiyacından fazla enerji üretilmekte. Bu nedenle bizlerde başka pazarlara yöneliyoruz. Şu anda en büyük potansiyel bizim şirketimiz için Türkiye pazarı gibi gözüküyor. Bu nedenle İstanbul’da Ekinler Ticaret ile bir ortaklık kurduk ve 2013 yılından itibaren ortaklığımız devam etmektedir.

Projeye İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Mithat ATAŞ, Bayram GÖKBULUT, Mustafa KELSAKA, Sinan HALICI, Murat AKTÜRK, Hacı Recep SEYİS, Bekir KAYA’dan oluşan 7 teknik öğretmen ile proje ortağı Gazi Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulun’dan Doç Dr. Abdulmecit GÜLDAŞ, Doç. Dr. İbrahim SEFA, Doç. Dr. Onuralp ULUER, Yrd. Doç. Orhan KAPLAN, Öğrt. Görv. Özcan AYYILDIZ, Öğr. Gör. Dr. Şaban ÖZDEMİR, Öğr. Gör. Dr. Ahmet MAVİ olmak üzere 7 akademisyen ve bir özel sektörden MCC firmasından Elektrik-Elektronik Mühendisi Murat Ali IŞIK katıldılar.

Etiketler: