2023, 08 Aralık Cuma İskilip Hava Durumu IMG 8.12°C hafif yağmur Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa Dünyaca Ünlü Avrasya Sirki Sanatçıları İskilip´te

Dünyaca Ünlü Avrasya Sirki Sanatçıları İskilip´te

15 Ekim 2015 - 12460 Defa Okundu
Dünyaca Ünlü Avrasya Sirki Sanatçıları İskilip´te

İskilip’e ilk kez gelen dünyaca ünlü Avrasya Sirki sanatçıları, 18 Ekim Pazar günü, sadece 1 gün için Azmi Milli Ortaokulu salonunda, gündüz saat 14.00’de ve 15.30’da, akşam saat: 18.00’de ve 19.30’da “Şahmaran Gösterisi” isimli geleneksel sirk gösterilerini sunacak.

Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatlarımızı halka tanıtmak için yola çıkan sirk topluluğu; İp canbazlığı, Parendebazlık, Ateşbazlık, Akrobatlık, Kılıçbazlık gibi ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra, palyaçolar, sihirbazlar, beş metrelik dev piton yılanları ve birbirinden eğlenceli gösterileriyle gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 

SİRK SANATLARI ANADOLUNUN ÖZ KÜLTÜR MİRASIDIR                                                                                                          Türkiye’nin ilk sirkinin kurucusu olan Servet Yalçın açıklamasında; “Bize, binyıllara varan bir kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazları, tamamen gerçek kahramanlardan oluşan bir eğlence kültürünün baş aktörleriydi. Onlar aslında yaşamımızın gizli kahramanları, isimsiz emekçileriydiler. Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, 15. Yüzyıldan itibaren Avrupa’nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır. Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni kadim Anadolu Uygarlıkları ve Osmanlı şenliklerdir” dedi. 

GEÇMİŞLE GELECEĞİ BİRBİRİNE SANATLA BAĞLAYAN KÜLTÜREL BİR KÖPRÜ                                                                         Projenin sanat yönetmeni ve topluluğun kurucusu tiyatro sanatçısı Servet Yalçın, “Anadolu Uygarlıklarından ve halk şenliklerinden gösteri sanatlarımıza aktarılan çok önemli seyirlik unsurlar vardır. İp canbazlığı gibi sirk sanatları bu seyirlik unsurların başında gelir. Bu sanatlarımız, canbazhanelerin köy köy, kasaba kasaba tüm Anadolu’yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970’li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen zamanlarda eğlence anlayışının kökten değişmesi ile tarihe karışmıştır. Kaybolan bu sanatlar üzerine toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulan “Seyirlik Sanatları Gösterisi” modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir” dedi. 

Servet Yalçın açıklamasında, “Biz bir gün için de olsa gösterimizi İskilip’te sahnelemek istedik.  Böylelikle İskilip halkı, uzun zaman sonra sirk sanatlarıyla yeniden buluşacak ve yüzyıllara varan önemli bir kültürel mirasımız İskilip’te yeniden canlandırılacaktır. Sirk sanatları bilinenin aksine en önemli kültürel miraslarımızdan biridir. Biz bu organizasyona destek veren tüm yöneticilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.  Bu otantik gösteriyi ailece, çocukları ile birlikte paylaşmak isteyen tüm sanatseverleri gösterilerine beklediklerini belirten Servet Yalçın, eski zamanlarda olduğu gibi şehri geleneksel seyirlik sanatlarımızla şenlendirmek istediklerini belirtti. Sirkin giriş biletleri salon girişinden temin edilebilinecek.

Etiketler: