2023, 08 Aralık Cuma İskilip Hava Durumu IMG 8.12°C hafif yağmur Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa Fatih Saraçoğlu İskilip´te Toprağa Verildi.

Fatih Saraçoğlu İskilip´te Toprağa Verildi.

26 Şubat 2020 - 2033 Defa Okundu
Fatih Saraçoğlu İskilip´te Toprağa Verildi.

Almanya'nın Hanau kentindeki ırkçı terör saldırısının kurbanlarından Fatih Saraçoğlu İskilip´te toprağa verildi.Hanau Markt Meydanı'nda düzenlenen cenaze töreninin ardından uçakla Türkiye'ye gönderilen Fatih Saraçoğlu'nun cenazesi Esenboğa Havalimanı'nda karşılandıktan sonra kara yoluyla  İskilip'e getirilerek hastane morguna kaldırıldı. İskilip Devlet Hastanesinden alınan Saraçoğlu'nun al bayrağa sarılı tabutu cenaze törenin yapılacağı Ulu Cami'ye getirildi.

Cenaze namazı öncesi, Saraçoğlu'nun babası Ahmet Saraçoğlu ile ağabeyi Hayrettin Saraçoğlu taziyeleri kabul etti.

Cenaze namazından önce bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Almanya'da yaşanan acı olayda 9 insanın bir katilin, bir İslam düşmanının, teröristin ya da onun arkasındakilerin planları neticesinde hayatlarını kaybettiklerini söyledi. Bütün ülkelerin bu tür katillerin yapmış olduğu planlara engel olması gerektiğini dile getiren Erbaş, "Buradan, Fatih kardeşimizin cenazesinden sesleniyorum. Bu tür olaylar devam ederse bundan sadece ölen insanlar yada onların yakınları zarar görmez. Herkes zarar görür. O mahallede yaşayan her insan, dini inancı, ırkı, milliyeti ne olursa olsun herkes zarar görür. Bunun bilinci içerisinde olmak gerekiyor. Bu olayın yaşandığı ülke başta Almanya olmak üzere yabancı düşmanlığı, İslam düşmanlığı cami düşmanlığı, camilere saldırılara mutlaka tedbirlerin alınması gerekiyor. Geçen yıl Yeni Zelanda'da bir olay yaşandı. Geçen yıl Yeni Zelanda, bu yıl Almanya'da olay başladı. Yeni Zelanda'daki saldırının hemen arkasından kiliselere saldırılar başladı. Öyle zannediyorum ki bu olayların arkasında milleti birbirine düşürmeye çalışanlar var. Bizim inancımızda cami, kilise, havra; masum insanlar inancı, ırkı ne olursa olsun hepsi masumdur, korunmuştur. Biz bunu anlatmaya devam edeceğiz" dedi.

Erbaş'ın cenaze namazını kıldırmasının ardından Saraçoğlu'nun cenazesi,Hacıkarani Mezarlığı'nda, 10 yıl önce vefat eden annesi Narin Saraçoğlu'nun kabrinin yanına defnedildi.

Cenazeye, Saraçoğlu'nun ailesi ve yakınlarının yanı sıra Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, AK Part Çorum milletvekilleri Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül, İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. 

Etiketler: