2023, 08 Aralık Cuma İskilip Hava Durumu IMG 8.12°C hafif yağmur Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa İSKİLİP EML YEDAŞ’A ELEKTRİK SATMAYA BAŞLADI

İSKİLİP EML YEDAŞ’A ELEKTRİK SATMAYA BAŞLADI

15 Eylül 2015 - 8358 Defa Okundu
İSKİLİP EML YEDAŞ’A ELEKTRİK SATMAYA BAŞLADI

İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması projesi kapsamında okula 15 KW’lık Güneş Enerjisi Sistemi ile 3.2 KW’lık Rüzgar Enerjisi Sistemi kurdurdu. İskilip Meslek Lisesinin yapmış olduğu güneş enerjisi sistemi son günlerde pek çok yatırımcının girişimde bulunduğu ve yatırım yaptığı alanda çevreye güzel bir uygulama örneği oldu. Kurulan sistemler ile okulun yıllık elektrik tüketiminin tamamının karşılanması hedefleniyor. 

Teknik Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı ve aynı zamanda projenin koordinatörü Bayram Gökbulut şu bilgileri verdi. 

“Şu ana kadar tükettiğimiz elektrikten daha fazlasını ürettik”

Bir yıldır devam eden ve oldukça başarılı olduğunu düşündüğüm “Alternatif Enerji Sistemleri” isimli projemiz 31 ağustos 2015 tarihinde sona ermiş bulunmaktadır. Proje kapsamında okulumuza 15 KW’lık Güneş Enerjisi ve 3.2 KW’lık rüzgar enerjisi sistemleri kurduk. Kurulan sistem on-grid olarak çalışmakta ve üretilen elektriğin tamamı YEDAŞ’ın sistemine bağlanmış durumdadır. Kurduğumuz istem Samsun TEDAŞ Bölge Müdürlüğü tarafından onaylanmış ve kabul edilmiştir. Şu anda YEDAŞ’la sözleşme imzalama aşamasındayız. Sözleşme imzalandıktan sonra her ay sonunda mahsuplaşma yöntemi ile elektrik kullanımını gerçekleştireceğiz. Bir hafta içerisinde kurduğumuz sistem yaklaşık 880 KWh elektrik üretmiş bulunmakta, okul olarak tükettiğimiz elektrik miktarı ise 640 KWh civarındadır. Yani tükettiğimizden fazla elektrik üretmiş bulunmaktayız. Tabi ki bu oranlar kış aylarında düşecektir ama yıllık ortalama bir hesap yaptığımızda okulun bütün elektrik ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz.  Buda bizi oldukça memnun etmektedir. 

Okulumuza kurduğumuz sistem Çorum ilinde kamu kurumları arasında bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Çorum’da şu ana kadar TEDAŞ özel sektörden 3 firmaya izin vermiş bulunmaktadır. Kurduğumuz sistemler çevreye örnek bir proje olmuştur. Bu konuda bizlere pek çok soru gelmekte bizlerde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışmaktayız.

“Öğretmenlere yönelik hizmetiçi eğitim kursları vereceğiz.”

Uyguladığımız proje kapsamında yurt içerisinde ve yurt dışında güneş ve rüzgar enerjisi sistemleri hakkında eğitimler aldık. Bu eğitimlerden okulumuzdan 10 öğretmenimiz faydalandı. Aldığımız bu eğitimleri diğer meslektaşlarımız ile paylaşmak için Türkiye genelinde öğretmenlere yönelik hizmetiçi eğitim kursları açmayı planlıyoruz. Bu kurslar gerçekleştiği takdirde pek çok öğretmen bu eğitimlerden faydalanmış olacak.

“Ortaokul öğrencilerine Alternatif Enerji Eğitimleri verdik.”

Proje kapsamında okulumuza yenilenebilir enerji eğitim setleri aldık. Bu eğitim setlerinde öğrencilerimize eğitimler vermeye başladık. Aynı zamanda okul tanıtım haftasında İskilip’te bulunan 250 ortaokul öğrencisine Alternatif Enerji konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla eğitimler verdik.

Etiketler: