2023, 08 Aralık Cuma İskilip Hava Durumu IMG 8.12°C hafif yağmur Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa İskilip´te Akşemseddin Paneli Düzenlendi.

İskilip´te Akşemseddin Paneli Düzenlendi.

07 Haziran 2021 - 1538 Defa Okundu
İskilip´te Akşemseddin Paneli Düzenlendi.

AKŞEMSEDDİN VE FETİH PANELİ DÜZENLENDİ

İskilip Belediyesi, Bolu Çorumlular Derneği ve Akşemseddin İslami İlimler Araştırma Merkezi (AKİMDER) işbirliği içerisinde, Akşemseddin ve Fetih Paneli düzenlendi.

İskilip Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen panelde; Bolu Çorumlular Derneği Kurucu Başkanı Fikret Kısar tarafından davet edilen, Akşemseddin İslami İlimler Derneği, bu yıl İstanbul’un fethinin 568. Yılına özel Akşemseddin ve Fetih panel programını Belediye çok amaçlı toplantı ve düğün salonunda gerçekleştirdi.

BÖYLE ÇALIŞMALARIN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ

Başkan Ali Sülük, panele katılan katılımcıları ‘İlçemize şehrimize ve Panelimize hoş geldiniz’ diye selamladıktan sonra; Panel Başkanı A.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Bünyamin Urulun sorularını yanıtladı. 

Başkan Ali Sülük Panel Başkanı Urulun sorularına şu şekilde yanıt verdi; “ İskilipli Âlimler Müzemize günümüze uyumlu sanal müze haline dönüştürerek; her âlimin yaşadığı dönemdeki materyalleri ziyaretçilerimizin görmelerini sağlamakla ilgili bir proje üzerinde çalışıyoruz. İkinci sorunuza da; biz kent arşivimizi Âlimler Müzemizde bir odaya taşıdık, bütün arşiv kayıtlarımızın tamamı kent arşivimizde sergiliyoruz. Şu anda orada bilim adamlarının ve araştırma yapmak isteyen vatandaşlarımızın hizmetine açık vaziyette. Üçüncü sorunuzu da şöyle cevaplayım, Belediye Meclisi tarafından verilecek karar ile bir sokağımıza veya caddemize bu hocamızın ismi verilebilir.

 Bugün burada çok güzel bir panel olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen başta Bolu Çorumlular Derneğimiz, AKİMER olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Çok saygın hocalarımızı bizlerin istifadelerine sundukları için kendilerine çok çok teşekkür ederim. İskilip Belediye Başkanı olarak bu ve benzeri çalışmaların yanında olacağımı belirtmek isterim. İlçemiz için yapılacak bütün projelerde yardımcı olacağımızın taahhüt veriyor, herkesin huzurunda söylüyorum. Ayrıca bu yaptığımız etkinliklerle de ilçemizin adını ülke genelinde duyurma fırsatını yakalıyoruz. Hepinize geldiğiniz için ayrı ayrı teşekkür ediyor, Bolu da bulunan hemşerilerime kucak dolusu selamlarımı ve muhabbetlerimi iletiyorum” dedi.

GEREKİRSE 20 BİN İMZA TOPLAR GİDERİZ KÜLLİYEYE

Bolu Çorumlular Derneğinin Faaliyetleriyle konuşmasına başlayan Bolu Çorumlular Derneği Kurucu Başkanı Fikret Kısar, Akşemseddin ve Fetih konulu Panel hakkında da açıklamalarda bulundu. Açıklamalarına, ‘ Akşemseddin Hazretlerinin yaşadığı ve evlatlarının, torunlarının türbelerinin bulunduğu köy yolundan şikâyet eden Kısar, “ 21. Yüzyılda doğuda bile toprak yol kalmamışken, İstanbul’un manevi fatihi Akşemseddin hazretlerinin köyünün yolu hala toprak yol olarak durması ne kadar tuhaf. Sözüm meclisten dışarı, bu yollardan katır bile geçemez. Bizler bekliyoruz bu yolların yapılmasını. Eğer yapılmaz ise; 16.800 İskilipli ilçemizde var, bir bu kadar da Bolu da bizler varız. Gerekirse 20 bin imza toplar gideriz külliyeye. Ondan sonra oturamazsın o koltukta Özel İdare Genel Sekreteri, millete rağmen iş yapılmaz, Elif duran Sayın Valimizin talimatını uygula. Daha sonra Akşemseddin ve Fetih konulu Panelin katılımcılarını tanıtan Kısar, ‘Panele katılım sağlayan bütün katılımcılara teşekkür etti” dedi.

Etiketler: