2024, 13 Temmuz Cumartesi İskilip Hava Durumu IMG 26.49°C az bulutlu Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa İskilip te Kuraklık ve sıcak hava arpa ile buğdayı vurdu

İskilip te Kuraklık ve sıcak hava arpa ile buğdayı vurdu

26 Mayıs 2021 - 1353 Defa Okundu
İskilip te Kuraklık ve sıcak hava arpa ile buğdayı vurdu

İskilip İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Serdar ÇORUMLU İlçemizde meydana gelen kuraklık hakkında bilgi verdi.  Yapılan bilgilendirmede

“Kış aylarında az yağışın olması ve bahar aylarında yağan yağmurun yetersiz kalması sebebiyle İlçemizde kuraklık halen devam etmektedir.

Ülke genelinde etkisi hissedilen kuraklık hakkında çiftçilerimizin mağdur olmaması için Bakanlığımızca gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Müdürlüğümüzce de bir haftadır sahada gerekli tespit çalışmaları başlatılmış olup; kuraklık özellikle ova köyleri dediğimiz Yerliköy, Çukurköy, Kayaağzı, Eskiköy, Yalakçay, Karaburun ve Kılıçdere köylerinde Kuruya ekilen Hububat (Arpa-Buğday) ürünlerinde şiddetli görülmektedir.  Çoğu ürün aşırı sıcak yüzünden hasat olgunluğuna gelmesine rağmen, gelişimi yetersiz olmuş, başaklar dane tutmamış ve hasat için yeterli büyüklüğe ulaşamadığı için hasat edilemeyecek durumdadır.

Kuraklığın etkisi Dağ köylerinde biraz daha hafif geçtiği gözlenmiştir ancak verim kayıpları bu köylerimizde de mevcuttur.” dedi.

Yine Çiftçilerimize uyarı olarak “ Çiftçilerimizin kesinlikle hasar sigortası yanında kuraklık sigortası da yaptırması gerektiği vurgulamak istiyorum. 2021 yılında Kuraklık sigortası yaptıran çiftçilerimizin de sigorta yaptırdığı kuruluşa başvuru yapmaları gerektiği, başvuruları sonuçlanmadan ürünün hasat edilmemesi, hasat edilemeyecek durumda olan arazilerinse kesinlikle sürülmemeli.” dedi.

Etiketler: