2023, 08 Aralık Cuma İskilip Hava Durumu IMG 8.29°C hafif yağmur Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa İskilip´teki Arastalar 10 Senedir Restorasyon Yapılmayı Bekliyor

İskilip´teki Arastalar 10 Senedir Restorasyon Yapılmayı Bekliyor

11 Haziran 2021 - 2197 Defa Okundu
İskilip´teki Arastalar 10 Senedir Restorasyon Yapılmayı Bekliyor

 

RESTORASYONU YAPILAN BİNALAR 2 DÖNEMDİR KULLANILIYOR SEZER YAPTI, YAPILANLAR SONRAKİ İKİ DÖNEMDE KULLANILDI

2009 Yılında o dönemin İskilip AK Parti Belediye Başkanı Numan Sezer tarafından başlatılan projeyle 2 sene içinde İskilip Arastasında 70 dükkan ve 4 konağın restorasyonu bitirilmişti. Restorasyon uygulamalarında cephe sağlıklaştırma, cephenin siluetini bozan alanlarda ve bina taşıyıcılarında yenileme çalışmaları tamamlanmıştı. Çarşının zeminine tarihinden gelen dokuya uygun doğal taşşenip "Bütün bu çalışmalarla birlikte tarihi arastada yıllardır ihmal edilmişliğin, bakımsızlığın ve yorgunluğun izleri de silinmiş olmuştu. Arasta esnafı yapılan uygulamadan son derece memnun kalmış. Restorasyon uygulamaları da İskilip'te artık kurumsallaşştı.

VERİLEN SÖZLER UNUTULDU

Diğer arastalarla beraber ikinci etap sokak sağlıklaştırma çalışmalarının restore edileceği söylenmiş, Semerciler arastasında da kısa süre içerisinde aynı uygulamanın devam edeceği sözü verilmişti.

RESTORASYON UYGULAMASI KURUMSAL OMALI

 Aradan 10 sene geçti hala hiçbir şekilde çalışma yok. Tarihi Semerciler Arastası, Bakırcılar Arastası ve bir çok yer sessizliğe büründü. Not Arastırmalarımızda bu projeye destek veren o dönem AK Parti Milletvekili olan Cahit Bağcı, Belediye Başkanı Numan Sezer’in büyük gayretleri olduğunu öğrendik. Dönemin Valisi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nından önemli katkıları sağlanmıştı. Şimdi herkes kendi restorasyonunu kendisi yapıyor. Bakanlık, Miletvekillerinin desteği ve kurumsal katkı ile mevcut arastalarda yapılacak projeli restorasyon çalışmaları İskilip turizm merkezine dönüşebilir. Hazır Belediyenin marangozhanesi ve yeterli elemanları varken çalışmalara kaldığı yerden başlanmasında fayda görülmektedir.

 

 

Etiketler: