2023, 08 Aralık Cuma İskilip Hava Durumu IMG 8.29°C hafif yağmur Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa İskilip´teki Tübitak Bilim Fuarı Katılanları Büyüledi.

İskilip´teki Tübitak Bilim Fuarı Katılanları Büyüledi.

11 Mayıs 2016 - 3962 Defa Okundu
İskilip´teki Tübitak Bilim Fuarı Katılanları Büyüledi.

İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tarafından düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açıldı. İskilip Kaymakamız Şuayib Gürsoy’un açılışını yaptığı Bilim Fuarına İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atcıoğlu, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, sivil toplum örgütü üyeleri ve Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi yetkilileri katıldılar.

Fuar açılışında bir konuşma yapan Müdür Baş Yardımcısı Bayram Gökbulut “TÜBİTAK 4006 Projeleri ile okulumuz öğrencileri 42 proje hazırladır.TÜBİTAK 4006’da 5-12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam hazırladılar. Bu projelere amacımız öğrencilere bilim kültürünün yaygınlaştırılması, proje yapma tecrübesi kazandırılması, öğrenciler üzerinde yarışma baskısı olmadan proje gerçekleştirmelerini sağlamaktır. Bunun için öğrenciler danışman öğretmenleri ile birlikte birbirinden güzel ve ilginç projeler hazırladılar. İki gün açık kalacak sergimize İlçemizdeki bütün öğrenci, öğretmen ve bilime merakı olan herkesi bekliyoruz.Şu ana kadar okulumuz 2005 yılından itibaren Dünya Bankası, Ulusal Ajans, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı projeleri olmak üzere 10’un üzerinde proje yürütmüştür. Bu yıl ise Erasmus+ KA2 Proje grubundan 8 ülke ortaklı bir projemiz hala devam etmektedir. Bu proje kapsamında öğrencilerimiz Çek Cumhuriyeti ve Almanya’da proje uygulamalarına katılacaklardır. 2017 yılı içerisinde ise Yunanistan ve Çek Cumhuriyetinden öğrenci ve öğretmen grubu proje uygulamak üzere okulumuza geleceklerdir. Yürüttüğümüz projeler kapsamında 130’ün üzerinde öğretmen ve 250’den fazla öğrencimiz yurtdışı deneyimine sahip olmuş ve yurt dışında eğitim almışlardır. En son yürüttüğümüz proje ile güneş enerjisinden elektrik elde etmekte ve elde ettiğimiz elektriği YEDAŞ’a satmaktayız.  Önceki yıllarda kış aylarında 2500 TL ödediğimiz elektrik faturası şu anda 750-800 TL’ye kadar düşmüş bulunmakta ve yaz aylarında daha da düşmesini beklemekteyiz.TÜBİTAK 4006 Projesinin başvurusunun yapılması ve hazırlanmasında emeği geçen Bilişim Teknolojileri Alan Şefimiz Aydın UZ’a ve projede görev alan öğretmenlerimiz Adile Zahir Uz, Hamit KÜLAHÇI, Zafer KARAOĞLAN, Mustafa KELSAKA, Ahmet ÇIKRIK, Hacı Recep SEYİS, Bekir KAYA, Selçuk UĞUR, Sadık SÜMER, Hüseyin SERİNCİ, Aysema SERT ile öğrencilerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra sergiyi gezen katılımcılar öğrencilerin hazırladıkları ürünleri inceleyerek bilgiler aldılar.Öğrencilerin yapmış oldukları projeler sergiyi gezenler tarafından büyük ilgi çekti. Özellikle ilkokul öğrencileri kuluçka makinasını büyük bir merakla incelediler. Proje sonucunda İskilip Kaymakamı Şuayib Gürsoy ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atcıoğlu projelerde emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederek sergiden ayrıldılar.

 

İki gün boyunca isteyen herkes projeleri inceleme fırsatı bulabilecekler.

Etiketler: