2023, 08 Aralık Cuma İskilip Hava Durumu IMG 8.29°C hafif yağmur Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa İskilip ve Turizm

İskilip ve Turizm

21 Şubat 2021 - 1456 Defa Okundu
İskilip ve Turizm

İskilip ve Turizm
 Bolu ÇOR-DER onursal başkanı Fikret Kısar İskilip´in tanıtımı için  ilçede üçtane panel düzenliyeceklerini açıkladı.

Bağrından çıkardığı alimleri zengin tarihi ve kendine has tad ve aromalı meyveleri ile keşfedilmeyi bekleyen şirin bir Turizm beldesidir.

1990'lı yıllarda Turizm hamlesi yapan civar ilçeler Safranbolu Beypazarı ve Göynük her hafta sonu 80 ile 100 otobüs yerli ve yabancı turisti ağırlayıp Turizm pastasından yerini almaktadır. Iskilip'in tek eksiği tanıtımdır.
Çorum Turizm haritasını açtığımızda en çok gezilip görülecek ilçe İskilip tir.
Bolu Çorder olarak son 5 yıldır yaptığımız etkinliklerle iskilip'in tanıtımını Bolu da yapmaktayız. İskilipli alimler Sempozyumu ile Şeyh yavsi den Ebussuud Efendi ya Ali Kuşçu dan kızı Sultan Hatun a Akşemsettin Hazretleri'nden evladı Nurülhüda ya Atıf Hoca'dan Prof.Mücteba Ugur'a iskilip'in yetiştirdiği alimlere projektör tutup ilçemizin tanıtımına katkı sağlamıştır.
Bolu Ziraat Fakültesi'ndeki İskilip meyveleri çalıştayında kaybolmaya yüz tutmuş iskilip'e has bir çok elma armut üzüm ve ceviz ırkının tanıtımı ve bizzat tat denemeleri yapılmıştır. İst ar-ge'nin yaptığı çalışmalar takdire şayandır.
Bolu'da Akşemsettin paneliyle Akşemsettin Hazretleri ve ailesinin iskilip'in evli köyünde yaşadığı ve meşhur birçok insanı yaptığı ilaçlarla tedavi ettiği anlatılmıştır. Fethi haftasında Göynük'te düzenlenen Akşemsettin törenlerine 50000 kişi katılmakta olup 30 yıldır anma programı yapılmaktadır. Rota artık Bolu'dan iskilip'e çevrilmiştir. 29 Mayıs'ta İskilip de düzenleyeceğimiz Akşemseddin paneli ile İskilip tanıtımının ve turizmi nin ilk işaret fişeği atılacaktır. Yazın yapılacak bir ilçe İskilip ve 2 Şeyhülislam Ebussuud Efendi ile Sunullah Efendi konu olacaktır.
Sonbaharda ise Türkiye'nin meşhur Ziraat fakültelerinin profesörleri ile aromatik iklim kuşağındaki İskilip meyveleri Sempozyumu düzenlenecektir.

Etiketler: