2024, 21 Haziran Cuma İskilip Hava Durumu IMG 17.32°C açık Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa İskilipli Atıf Hoca, şehadetinin 96'üncü yılında kabri başında dualarla anıldı.

İskilipli Atıf Hoca, şehadetinin 96'üncü yılında kabri başında dualarla anıldı.

04 Şubat 2022 - 1584 Defa Okundu
İskilipli Atıf Hoca, şehadetinin 96'üncü yılında kabri başında dualarla anıldı.

İskilipli Atıf Hoca, şehadetinin 96'üncü yılında kabri başında dualarla anıldı.
Atıf-Der tarafından organize edilen anma törenine Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk,Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Aşıla, Huda Par Çorum ve Kayseri Il Başkanları, Çorum ve Iskilip Birokrasisinden daire amirleri, Siyasi Parti Il Ilçe Temsilcileri ve İskilip halkı katıldıi
Çorum AK Parti Milletvekili Erol Kavuncu yaptığı açıklamada Son devrin din mazlumlarından İskilipli Atıf Hocayı Şehadetinin 96. yıldönümünde kabri başında dualarla andık.”
İskilipli Atıf Hoca, Medrese eğitiminin ardından Darülfünun’dan (Üniversite) mezun olarak Fatih Müderrisliğine (Profesörlüğe) kadar yükselen, âlim mütefekkir, vatansever bir ilim ve aksiyon adamıdır. Yetiştirdiği öğrencileri, sohbet ve konferanslarla halkı aydınlatan, donanımını ve araştırmalarını kitaplaştırarak yeni nesillerin istifadesine sunan bir bilim insanıdır.
Alim, fazıl İskilipli Atıf Hoca;1924 yılında toplumda baş gösteren batı hayranlığı ve yozlaşmaya dikkat çekmek için "Frenk Mukallitliği ve Şapka" (Batı Taklitçiliği ve Şapka) simli kitabı yazmış ve gerekli izinleri alarak kitabı yayımlamıştır.
Bu kitabın yayım tarihinden bir buçuk yıl sonra, 1 Kasım 1925 tarihinde Şapka Kanunu çıkarılmıştır. 1924 yılında yazdığı ve izin alarak yayımladığı bu kitap nedeniyle, kitabın yazılıp basılmasından bir buçuk yıl sonra Atıf Hoca'ya dava açılmıştır. Şapka kanunundan 18 ay önce yazdığı bu kitabı nedeniyle mahkeme savcısı İskilipli Atıf Hoca için sadece 3 yıl hapsini istemiştir. dedi.
Ancak; “İskilipli Atıf Hoca"mız, talimatla kurulan, idam mangaları, sabıkalı "İstiklal Mahkemeleri"nin verdiği karar neticesinde haksız ve hukuksuz bir şekilde 4 Şubat 1926 yılında Ulus’taki Birinci Meclisi’n avlusunda zulmen idam edilmiştir.
Aradan 96 yıl geçmesine rağmen hâlâ milletimizin vicdanında mazlum ve mağdur olarak yer edinmiş bir zât unutulmuyorsa, hayırla yâd ediliyorsa, üzerine yapıştırılmak istenen hain yaftası aziz milletimiz tarafından ret ediliyorsa, geçmişteki utanç tablolarıyla yüzleşmek ve haklıya hakkını gıyabında da olsa teslim etmek hepimizin boynunun borcudur.
Tarihimizdeki kara lekelerden birini daha temizlemek ve milletimizin talebine cevap vermek adına, zulmen idam edilen İskilipli Atıf Hocanın itibarının iade edilmesi aziz milletimizin, hepimizin ortak beklentisi ve talebidir.
Bu vesileyle Şehadetinin 96. seneyi devriyesinde İskilipli Atıf Hocamız’ı ve bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

Etiketler: