2023, 08 Aralık Cuma İskilip Hava Durumu IMG 8.29°C hafif yağmur Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa İskilipli Psikolog Yazar Gülseren Budayıcıoğlu´nun Başarıları İlçe halkını gururlandırıyor

İskilipli Psikolog Yazar Gülseren Budayıcıoğlu´nun Başarıları İlçe halkını gururlandırıyor

06 Ocak 2021 - 1475 Defa Okundu
İskilipli Psikolog Yazar Gülseren Budayıcıoğlu´nun  Başarıları İlçe halkını gururlandırıyor

 

İskilip´li Psikiyatr Gülseren Budayıcıoğlu´nun kitaplarından uyarlanan TRT1 ve TV8´de yayınlanan'Masumlar Apartmanı', 'Kırmızı Oda', ''Doğduğun Ev Kaderindir'' dizileri izlenme rekorları kırıyor.

İskilip´li olan Gülseren Budayıcıoğlu  kendi biografisinde memleketimiz hakkında şu bilgilere yer veriyor. Babam küçük yaşta  İskilip'ten ayrılmış ve devlet memuru olarak işe başlayınca, daha önceden sokakta oyun oynarken görüp pek beğendiği, iki örgü saçlı küçük kız Nezehat'i Allah'ın emriyle ailesinden istemiş ve sevgili annem henüz 15 yaşında bir çocukken Ankara'ya gelin gelmiş. Muhtemelen yaşının çok küçük olması nedeniyle iki yıl çocuğu olmamış. İkinci yılın sonunda annem hamile olduğundan şüphelenince, babamla birlikte, zamanın ünlü jinekologlarından birine gitmişler. Doktor hanım annemi muayene ettikten sonra; "Hamile değilsiniz, hemen ameliyat olmanız gerekiyor çünkü karnınızda ur var," demiş.

Doktor hanımın bu önerisi, henüz 17 yaşındaki annemi çok korkutmuş ve hem doktorun, hem de babamın baskılarına karşı koyup hemen ertesi gün memleketi İskilip'e, ailesinin yanına gelmiş. Orada annemin karnı giderek büyümüş ve sonunda ben doğmuşum.

Yıllar sonra bir gün muayenehaneme yaşlı bir hanım geldi. Adını ve mesleğini söyleyince hemen hatırladım onu. İşte yıllar önce anneme "Hamile değilsiniz, karnınızda ur var, bu uru hemen almalıyız," diyen Doktor Hanım'dı karşımda oturan. "Annem yıllar önce sizin hastanızmış," dedim, anneme selamlarını söyledi. "Siz beni neredeyse ur diye alacakmışsınız," demedim ona. Ölene kadar zaman zaman bana gelmeye devam etti. Hepimiz insanız, hata yapabiliriz. Kendisini tanıdıkça hayran oldum bu yaşlı Doktor Hanıma. Sonra kızları ile tanıştık. Mükemmel yetiştirilmiş iki hanım. Şimdi küçük kızı en yakın arkadaşlarımdan biri.

 

Marifetli kadındı annem. Öyle her şeyi çarşıdan almaz, tarhana, salça, turşu, erişte, reçel gibi şeyleri mutlaka evde kendi yapardı. Kapısı herkese açıktı. O yüzden bizim ev hiç misafirsiz kalmaz, gelen giden çok olurdu. Herbirine elinden geldiğince ikramda bulunur, bizim de misafirlere aynı özeni göstermemizi isterdi. Bizi çocuk olarak değil, yetişkin insanlar gibi görür, özellikle başkalarının yanında çocukça şeyler yapmamıza asla izin vermez, sık sık dışarı çıkmamızı istemezdi.

Biz üç kardeş her zaman birlik olur, onu kızdırmamaya çalışırdık. Ama kızsa da öfkesi çabuk geçer, yüzü çabuk gülerdi. Ramazan’da oruç tutulur, geceleri sahura kalkılırdı. Annem her gece yatmadan mayalı hamur yoğurur, gece kalkar onu pişirirdi. Bizler oruç tutmasak bile kızarmış mayalı hamurun kokusunu duyar duymaz fırlardık yataklarımızdan. Çay demlenir, peynir, zeytin, yumurta, reçel çıkar, yine hep birlikte otururduk masanın başına. Bazen gece yarısı komşular da gelirdi bu sofraya. En çok da bir alt katta oturan sevgili arkadaşım Taylan Süer katılırdı bize. Şimdi de eskisi gibi aynı apartmanda oturuyoruz Taylan’la. Yine bir alt katta

 

GÜLSEREN BUDAYICIOĞLU KİMDİR, KİTAPLARI NELER?

Gülseren Budayıcıoğlu 1947 yılında İskilip’te doğmuştur. 1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Öğrenci iken TRT Ankara radyosunda ve televizyonunda kadrolu spiker ve sunucu olarak görev yaptı. Ankara'da serbest hekimlik yaptı.

Hastaları ile olan görüşmelerini kaleme aldığı Madalyonun İçi isimli kitabını çıkardı. 2005 yılında hastaların sosyal güvencelerini kullanarak Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Ankara'nın ilk özel psikiyatri merkezini açtı. Madalyon psikiyatri merkezinde kendisi gibi başarılı hekimler ile çalıştı.

2008 yılında Günahın Üç Rengi, Hayata Dön ve Kral Kaybederse isimli eserlerini yayınladı. 2013 yılında Madalyon Psikiyatr Merkezinin Levent Şubesini açtı. Kitaplarında yılların verdiği özel tecrübeleri herkesle paylaşmak adına kitaplar yayınladı.

Etiketler: